Rower, jako jeden z najbardziej popularnych środków lokomocji, występuje w wielu odsłonach. W dzisiejszych czasach, producenci rowerów umieszczają amortyzatory w znacznej większości rowerów. Warto jednak wiedzieć, że rower szosowy lub do jazdy downhill, nie posiadają amortyzatorów ze względu na specyfikę jazdy.
Wybierając odpowiedni rower, musimy przede wszystkim skupić się na jego roli. Niektóre rodzaje jednośladów nie wymagają amortyzatorów. Świetnym przykładem jest taki rower, którego będziemy używać jedynie podczas wycieczek lub przejazdów po mieście. Wybór odpowiedniego pojazdu powinien zatem skupiać się na rodzaju roweru oraz na jego funkcji.
Rower z amortyzatorem czy bez?
Istnieje swoisty podział na rowerzystów, którzy wolą wybrać rower z przednim amortyzatorem i na tych, którzy wolą sztywny widelec. Żaden z nich nie jest ani lepszy ani gorszy – wszystko zależy od naszego ulubionego typu roweru, stylu jazdy oraz wagi roweru. Plusy i minusy, dotyczące zarówno amortyzatorów, jak i widelców, mogą znacznie wpłynąć na naszą decyzję.
Dziś, dzięki dostępności różnorodnych jednośladów, każdy rowerzysta i amator ma możliwość dopasowania nie tylko roweru, ale i każdej jego części. Zalety roweru z amortyzatorem lub z widelcem mogą pomóc nam dokonać wyboru.
Zalety roweru z amortyzatorem przednim są często przeważające w wielu przypadkach. Amortyzator może bowiem uchronić nas przed uciążliwymi ‘podskokami’ roweru w przypadku nierównych i dziurawych dróg. Poza tym, jazda na takim terenie jest o wiele bardziej komfortowa.
Tak samo jest w przypadku dróg wymagających. Niektóre odcinki naszej trasy mogą posiadać wyrwy lub wysokie krawężniki, z których zjeżdżając istnieje ryzyko wypadku. Rower, który posiada amortyzator, zapewnia nam bezpieczeństwo podczas takich odcinków.
Amortyzator, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie tłumić wszelkie wstrząsy. Oprócz wymienionych zalet, warto również dodać, że podczas jazdy na rowerze, nie będziemy zbytnio przemęczać nadgarstków.
Rower z widelcem z kolei, cieszy się lekkością. Jest to duża zaleta, która często decyduje o zakupie roweru ze sztywnym widelcem. Widelec, który nie waży nawet kilograma, wpłynie na jakość i szybkość jazdy. Dodatkowo, jakiekolwiek sprawy związane z przeglądem tej części roweru, nie wymagają specjalistycznych czynności. Wystarczy jedynie sprawdzić, czy widelec nie przekrzywił się lub nie odkształcił. Pamiętajmy aby odpowiednio zadbać o konserwację amortyzatorów. Nałożenie na nich odpowiednich smarów zapewni im elastyczność i dłuższe działanie. Polecamy Wam zajrzeć do działu konserwacji w sklepie PM Bike: https://www.pmbike.pl/pl/c/Konserwacja/589
Jak wybrać rower?
Do roweru, który pełni daną rolę, dobierany jest amortyzator. Wiadomym jest, że jazda po ciężkim i górzystym terenie będzie łatwiejsza, gdy zdecydujemy się na amortyzator. Jednak nie w każdym przypadku i nie każdy z nas koniecznie potrzebuje amortyzatora. Widelec może posłużyć nam na długich, lecz bardziej asfaltowych, gładkich trasach. Poza tym, jazda rowerem do pracy lub na zakupy, również będzie łatwa i przyjemna.
Wady i zalety dwóch opcji, to podstawowe kryteria, według których należy wybierać roweru. Nie można jednak pominąć typu pojazdu (cross, górski, miejski itp.). Niektóre rowery mogą mieć zamontowany tylko amortyzator lub tylko widelec. Obecnie, producenci rowerów oferują amortyzatory lub widelce w praktycznie każdym typie roweru. W tym przypadku, porównywanie obu opcji nie ma większego sensu – każdy rowerzysta bowiem ma rower, którym porusza się na co dzień lub często wybiera się na długie wycieczki. Różnica, jaka dostrzegana jest pomiędzy amortyzatorem a widelcem, jest ogromna. Warto jednak skupić się na tym, która opcja będzie pasować do naszego stylu jazdy i do roweru.