Bike MTB

Portal dla fanów rowerów górskich

MTB

Jak dobrać rower górski do wzrostu?

Jak dobrać rower górski do wzrostu?

Jazda na rowerze to umiejętność, którą większość ludzi opanowuje już jako dziecko. Zaczynamy od uroczych trójkołowców, uczymy się utrzymywania równowagi na rowerze ze specjalnymi kółkami wspomagającymi, a wszystko po to by pewnego dnia z pewnością siebie pojechać jednośladem z prawdziwego zdarzenia. Pierwsze rowery dostaje się zwykle w prezencie – od rodziców, od dziadków, od ciotek i wujków – oni instynktownie dobierają odpowiedni rozmiar ramy za nas. W końcu następuje jednak dzień, kiedy zakup roweru przechodzi w nasze ręce. Jak dobrać rower górski do wzrostu i nie męczyć się podczas jazdy na nim? Istnieje kilka cennych wskazówek, których należy się trzymać.

Istota ramy

Na pierwszy rzut oka rower składa się z dwóch podstawowych elementów: ramy i kół. Ta pierwsza odgrywa wbrew pozorom ważną rolę odnośnie ostatecznego rozmiaru roweru. Koła występują zwykle w trzech rozmiarach i niewiele się od siebie różnią, natomiast ramy różnią się od siebie budową zależnie od producenta i przeznaczenia roweru. Jeśli chodzi o rowery górskie, różnice pomiędzy ich ramą a ramami innych rodzajów rowerów są bardzo zauważalne. Rama roweru górskiego jest widocznie mniejsza od ramy roweru szosowego. Jej rozmiar ma tu mniejsze znaczenie dla jazdy, niż w przypadku innych rowerów, jednak ważniejsze są inne elementy charakterystyczne, na przykład sloping, który zwykle rekompensuje się dłuższą sztycą podsiodłową.

Budowa i rozmiar

W rowerach górskich stosuje się tak zwane slopingowanie, czyli charakterystyczne obniżenie górnej rury ramy przy siodełku. Jest to swoiste zabezpieczenie przed uszkodzeniem wrażliwych okolic kolarza podczas zsunięcia się z siodełka w kierunku ramy. Wielkość ramy rowerowej podaje się zwykle w calach i może ona osiągać od 14” do 22”. Zwykło określać się, że 14” to rozmiar XS, doskonały dla osób o wzroście od 152-157 cm.

Każdy kolejny cal to dodatkowe 5 cm do wzrostu. W praktyce jednak zaleca się mierzenie roweru przed jego zakupem, by wybór złej ramy nie odbił się na zdrowej jeździe – bo przecież chodzi o to, by jeździło się bezpiecznie.

O czym należy pamiętać?

Zachowanie odpowiednich odległości między ciałem a rowerem oraz ciałem i podłożem jest niezwykle istotne i to właśnie te wartości wskazują na dobre lub złe dobranie roweru do wzrostu. Tego typu parametrów jest kilka. Pamiętać należy, by stojąc bezpośrednio nad ramą blisko siodełka, odległość między górną rurą ramy a krokiem nie była mniejsza niż 10 cm. Co więcej, po zajęciu miejsca na siodełku i oparciu pięt o pedały, Twoje nogi powinny być prawie zupełnie wyprostowane (nie wykorzystując w tym celu maksymalnego wysunięcia siodełka w górę). Ważnym jest też, by jednocześnie być w stanie dotknąć palcami stóp ziemi – jest to zabezpieczenie przed awaryjnym hamowaniem i niedopuszczalne jest, by osoba na rowerze nie miała w ogóle możliwości zatrzymać się w tak mechaniczny sposób.

Źle dobrany rozmiar roweru może powodować nienaturalne wykrzywienie kręgosłupa podczas jazdy i nadmierne ugięcie rąk w łokciach, co okazuje się być niebezpieczne dla kolarza. Warto więc poświęcić odrobinę czasu i dobrać rower górski do wzrostu. Nieodpowiedni rower może przyczynić się do szybszego zmęczenia podczas jazdy, częstszych urazów czy utrudnionym sterowaniem. Nie ryzykuj więc i do jazdy górskiej znajdź rower odpowiedni do swojego wzrostu. Zwiększony komfort jazdy jest tego wart!


Źródło informacji: sklep internetowy PM Bike >  Jak dobrać rozmiar ramy?

Udostępnij

O autorze