Bike MTB

Portal dla fanów rowerów górskich

Sprzęt i akcesoria

Jak dobrać rozmiar ramy roweru?

Jak dobrać rozmiar ramy roweru?

Wybór rozmiaru roweru wcale nie zależy wyłącznie od średnicy kół, jakie zostały w nim zamocowane. Mit ten powielany jest od wielu lat, bo pierwsze rowery które pojawiały się na rynku różniły się między sobą głównie kołami. Dzisiaj jednak podczas wyboru znacznie większe znaczenie odgrywa rozmiar ramy, który wpływa między innymi na odległość siodełka od kierownicy czy pedałów. Jak dobrać rozmiar ramy roweru i na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Jak dobrać rozmiar ramy roweru – podstawowe wskazówki

Rozmiar ramy rowerowej zależy od geometrii, dlatego nie zawsze warto sugerować się posiadanym już rowerem przy wyborze modelu z innej kategorii. Najprostszą metodą mierzenia odpowiedniego rozmiaru ramy bez konieczności wsiadania na rower i testowania go na żywo czerpie z pomiaru długości nóg – stajemy boso przy ścianie, mierzymy długość pomiędzy podłożem a kroczem, a następnie wynik mnożymy przez wartość odpowiednią dla konkretnej kategorii rowerów. W przypadku rowerów górskich ramy są najmniejsze – uzyskany wynik pomiaru mnożymy przez 0,57. Dla większych rowerów trekkingowych mnożnik to 0,63, a dla rowerów szosowych 0,66. Końcowy wynik dzielimy jeszcze przez 2,54, aby uzyskać wynik w calach stosowanych przez większość producentów i gotowe – rozmiar ramy dopasujemy teraz na podstawie tabeli rozmiarów danego producenta.

rower elektryczny MTBMożliwość precyzyjnego wyliczenia optymalnego rozmiaru ramy znacząco ułatwia zakup rowerów w sieci. Sklepy rowerowe online cieszą się ogromnym zainteresowaniem, bo przygotowują ofertę znacznie bardziej rozbudowaną, niż jakikolwiek sklep stacjonarny. Jeśli szukasz konkretnego roweru w kategorii rowerów miejskich, górskich, szosowych, czy trekkingowych, znalezienie ich we właściwym rozmiarze ramy w sieci jest zwyczajnie łatwiejsze. Dopasowując później kąt ustawienia kierownicy czy wysokość siodełka, przy odpowiednim rozmiarze ramy stworzenie idealnej konfiguracji roweru nie powinno sprawić większego problemu.

Wyjątki przy wyborze rozmiaru ramy rowerowej

Podane parametry ram rowerowych sprawdzają się dla większości popularnych kategorii rowerów, ale nie zawsze można sugerować się nimi w stu procentach. Wyjątki stanowią tu rowery typowo wyczynowe, a więc XC, Cross, enduro czy downhill. W ich przypadku możliwości manewrowania rowerem są mocno uzależnione od zgrabnej i kompaktowej ramy, dlatego często poleca się zakup ramy o 1-2 rozmiary mniejszej niż standardowo.

Podział na rowery damskie i męskie – czy to ma znaczenie?

O ile kiedyś różnice między rowerami damskimi i męskimi były widoczne gołym okiem ze względu na znacznie obniżoną ramę w rowerze damskim, dziś ich rozróżnienie nie jest już tak oczywiste. Rowery budowane z myślą o nieco drobniejszej figurze i anatomii pań są widocznie mniejsze i zgrabniejsze, niż rowery męskie, ale kwestie takie jak wielkość koła, rozstaw kierownicy czy odległość kierownicy od siodełka w dalszym ciągu pozostają otwartą debatą. Dlaczego więc sam podział jest tak ważny?

rower

Najlepsze na rynku marki rowerowe starają się wprowadzić w obrębie swoich produktów dużą różnorodność, tak by przystosować rowery do wymagań i potrzeb wielu klientów. Jazda na rowerze jest wygodna tylko wtedy, gdy jednoślad jest dopasowany idealnie do Twojego wzrostu, długości rąk i nóg czy preferencji siedzenia i różnice pomiędzy rowerami dla pań i panów są tu znaczące. Kobieta może oczywiście wsiąść na rower męski i vice versa, ale z reguły modele męskie są większe i budowane z uwzględnieniem męskiej anatomii. Podział w sklepach jest więc wygodny i pozwala zawęzić pole poszukiwań do rowerów, które faktycznie mogą spełnić Twoje potrzeby.

Udostępnij

O autorze