Bike MTB

Portal dla fanów rowerów górskich

Odzież rowerowa

Jaką odzież wybrać na rower?

Jaką odzież wybrać na rower?

Odzież rowerowa powinna zawsze być dobrana do warunków pogodowych, długości trasy i naszej wygody. Odzież rowerowa jest dostępna przede wszystkim w dobrych sklepach sportowych oraz jako serie dedykowane w popularnych sieciówkach. W ostatnich latach systematycznie zwiększa się asortyment sportowych sklepów internetowych. W sklepach internetowych możemy wyposażyć się w odzież wierzchnią, bieliznę sportową, a nawet akcesoria takie jak plecak, torby, bidony czy opaski.

Jednak to wybór odzieży jest najbardziej problematyczny. Musimy dopasować ją do pory roku, pod względem rozmiaru oraz do dyscypliny, jaką najbardziej lubimy. Dobra odzież na rower pozwoli nam jeździć komfortowo na każdym odcinku trasy, bez względu na to, ile wysiłku wkładamy w pedałowanie.

Przewiewna i elastyczna odzież na rower

rowerzystaJazda rowerem wymaga pracy większości partii mięśni. Z tego względu, powinniśmy wybrać odzież maksymalnie elastyczną, zapewniającą wygodę i swobodę ruchów. Spodnie, koszulki, bluzy czy skarpetki, oprócz tego powinny być przewiewne. Podczas szybkiej i intensywnej jazdy na rowerze dość szybko się pocimy, co może negatywnie wpłynąć na komfort jazdy. Dzięki odzieży przewiewnej, mamy zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza. Materiały wchłaniają wilgoć, jednak nie pozostają na nich plamy potu.

Odzież rowerowa najczęściej przylega do ciała i nie posiada zbędnych elementów dodatkowych. Żadne sznurki, koraliki czy szerokie nogawki nie zaczepią się o gałęzie drzew, ani nie wplączą się w części roweru. Przylegająca, obcisła odzież gwarantuje nam więc nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo.

Jeśli lubimy ekstremalną jazdę po górach lub po wyboistych drogach, albo najlepiej jeździ nam się jesienią/ zimą, warto zdecydować się na odzież nieprzemakalną i chroniącą przed zimnem. Kurtki i spodnie rowerowe są dopasowane zarówno do pory roku, jak i do wygody rowerzysty. W sklepach stacjonarnych i internetowych dostaniemy kurtki ciepłe, jednocześnie wykonane z cienkich materiałów nieprzepuszczających zimna.

Warto podkreślić, że wiele części odzieży rowerowej cieszy się mianem unisexowej. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą nosić spodenki rowerowe, bluzki czy ocieplacze i kurtki.

Rodzaje odzieży rowerowej

Standardowym wyposażeniem każdego rowerzysty jest bielizna termoodporna, elastyczne spodnie i bluzki z oddychających materiałów oraz buty kolarskie. Dziś można zaopatrzyć się w buty z systemem SPD czyli zintegrowanym systemem buta i pedału. Obuwie rowerowe wraz z pedałami pozwoli nam pedałować szybciej, bez przemęczania się. W zimowe miesiące zakładamy ocieplacze w postaci dłuższych skarpetek, legginsów czy termicznych ocieplaczy na różne części ciała. Dodatkowo można stosować rękawiczki, czapki, odblaski, kaski rowerowe do konkretnych dyscyplin czy maski antysmogowe.

Estetyczny ubiór podczas jazdy

Oprócz funkcjonalności, warto wrócić uwagę na wygląd ubrań. Dobór kolorów jest kwestią indywidualną. W sklepach można znaleźć szeroki wybór wśród ubrań na rower.

Producenci skupiają się na wygodzie, komforcie rowerzystów oraz na panujących aktualnie trendach. Ubrania są często fluorescencyjne lub posiadają elementy odblaskowe. Jest to zaleta zwłaszcza jeśli zdarza nam się jeździć po zmroku lub po słabo oświetlonych drogach.

Odzież rowerowa jest przystosowana do największych wymagań rowerzystów oraz do pogody i warunków jazdy. Dzięki różnorodności odzieży rowerowej, możemy wybierać pod kątem ulubionych kolorów, rozmiarów, typu jazdy i ulubionej dyscypliny. Odzież rowerowa i dodatki od dobrych producentów mogą nam posłużyć przez wiele lat, dlatego warto zainwestować w porządne, markowe akcesoria.

Udostępnij

O autorze