Bike MTB

Portal dla fanów rowerów górskich

Sprzęt i akcesoria

Jakie pedały najlepiej się sprawdzają w rowerze górskim?

Jakie pedały najlepiej się sprawdzają w rowerze górskim?

Rower składa się z bardzo wielu różnych części. Jedne mają większy wpływ na samą jazdę, a inne mniejszy, ale są równie ważne.

Bez wątpienia jednym z elementów, które w największym stopniu wpływają na komfort, bezpieczeństwo i pewność podczas jazdy są pedały.

Wiele osób może to dziwić, ponieważ mówiąc o wpływie podzespołów roweru na jazdę myśli się zazwyczaj o siodełku, amortyzatorach, oponach itd. Jednak wiele osób popełnia ten błąd i nie poświęca wystarczająco dużo uwagi na wybór odpowiednich pedałów, co w rowerze górskim jest bardzo ważne, ponieważ to one zapewniają przyczepność butom i tym samym odpowiadają za bezpieczeństwo oraz kontrolę nad rowerem.

Stojąc przed wyborem pedałów, pierwszą z decyzji, jaką musimy podjąć, jest wybór między pedałami platformowymi a zatrzaskowymi.

Pedały platformowe

Pedały platformowe to najprostszy i najpopularniejszy rodzaj pedałów rowerowych. Osoby początkujące lub nieobeznane wystarczająco w branży rowerowej nazywają je zazwyczaj „zwykłymi pedałami”. Ich budowa jest bardzo prosta i zapewnią dużą powierzchnię kontaktu ze stopą,  przez co korzystając z nich, czujemy się stabilniej i pewniej na rowerze.

Najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego, aluminium, stali lub innych podobnych materiałów. Posiadają szorstką lub perforowaną powierzchnię po to, aby podeszwa buta nie ślizgała się podczas jazdy.

Modele przeznaczone do ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego posiadają także piny, które wbijają się w podeszwę buta, zapewniając lepszą stabilność i uniemożliwiając spadanie stopy z pedałów podczas jazdy w trudnym i nierównym terenie. Nie zapewniają one jednak sztywnego połączenia buta z pedałem, co dla jednych może być wadą, a dla innych zaletą.

Cechą, dla jakiej to właśnie one najczęściej wybierane są przez rowerzystów, jest z pewnością ich uniwersalność oraz to, że można z nich korzystać bez specjalnych butów, chociaż w tym przypadku dobre buty przeznaczone specjalnie do pedałów platformowych z pewnością zapewnią większy komfort podczas jazdy.

Wadą takiego rozwiązania może być to, że w czasie deszczu lub gdy podeszwa buta jest brudna i wilgotna, noga może ześlizgiwać się z pedałów. Oprócz tego pedały platformowe zapewniają znacznie słabszą efektywność pedałowania w porównaniu do pedałów zatrzaskowych.

Pedały zatrzaskowe

Pedały zatrzaskowe są znacznie bardziej popularne wśród bardziej doświadczonych rowerzystów, a także wśród zawodowców. Aby móc z nich korzystać niezbędny jest zakup specjalnych butów przeznaczonych do pedałów zatrzaskowych. Tego typu but ma bardzo sztywną podeszwę, w której znajdują się otwory do montażu bloku.

Pedał zatrzaskowy posiada z kolei system, który umożliwia wpięcie bloku znajdującego się w podeszwie i tym samym utworzenie stałego połączenia między nogą a pedałem.

Takie rozwiązanie sprawia, że pedałowanie jest znacznie efektywniejsze, ponieważ rower napędzany jest nie tylko podczas nacisku na pedał, jak to ma miejsce w przypadku pedałów platformowych, ale podczas całego cyklu obrotu korbą. Z tego właśnie powodu zawodnicy w większości dyscyplin kolarstwa używają właśnie pedałów zatrzaskowych.

Jednak co w przypadku gdy chcemy zjeść z roweru? System ten jest zaprojektowany w taki sposób, że przy odpowiednim skręceniu stopy mechanizm w pedałach uwalnia blok i noga jest wolna. Jest to jednak ruch, który trzeba wyćwiczyć, ponieważ szczególnie początkujący często mają z tym problem i zdarza się im upaść przy próbie wypięcia buta.

górski rower

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pedałów do roweru MTB?

Przy wyborze pedałów do roweru górskiego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, jednak najważniejszą z nich jest oczywiście rodzaj pedałów. Dla początkujących i osób, które nastawione są na ekstremalne odmiany kolarstwa np. downhill zaleca się używanie pedałów platformowych, które są bezpieczniejsze, bardziej uniwersalne i wytrzymalsze na ewentualne uszkodzenia.

Z kolei osoby traktujące rower jako narzędzie treningowe, lub te, którym zależy na efektywnym pedałowaniu, powinny wybrać pedały zatrzaskowe. W tym przypadku należy pamiętać, że oprócz samych pedałów niezbędny jest zakup specjalnych butów oraz bloków.

Udostępnij

O autorze