Bike MTB

Portal dla fanów rowerów górskich

MTB

Jakie są rozmiary rowerów MTB?

Jakie są rozmiary rowerów MTB?

Rozmiar ramy oraz kół w rowerze MTB to jeden z najważniejszych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę, kupując rower. Zbyt mały lub zbyt duży rower może być niewygodny i będzie zniechęcał do jazdy. Dodatkowo może przyczynić się do różnego rodzaju kontuzji spowodowanych złą postawą podczas jazdy.

Dobrze dobrany rozmiar ramy sprawi, że jazda na rowerze będzie komfortowa, szybka i bezpieczna. Dlatego bardzo ważne jest przed zakupem roweru to, aby na nim siąść i sprawdzić, czy dany rozmiar będzie nam pasował. Producenci rowerów zazwyczaj udostępniają tabele z informacjami, jaki rozmiar ramy będzie odpowiedni dla osób z danego przedziału wzrostu. Jednak każdy ma trochę inne proporcje ciała, przez co istnieje ryzyko, że rower może nie być dobrany idealnie. Odnosi się to głównie do osób, które znajdują się na skraju danego przedziału wzrostu. Osoby będące pośrodku mogą bez obaw wybrać rozmiar, który podpowiada im tabela lub kalkulator na stronie producenta.

Rozmiar ramy

Rozmiar ramy to umowne określenie na jeden z jej wymiarów. W rowerach MTB jest to długość pionowej rurki ramy – mierzona od środka osi suportu do jej końca, czyli okolic zacisku sztycy podsiodłowej.  Rozmiary ram podawane są w calach, ale obecnie coraz częściej spotyka się oznaczenia rozmiarów takie jak w przypadku np. ubrań, czyli S, M, L, XL. Ten sposób oznaczania stosuje się, aby ujednolicić rozmiary i pozwolić początkującym rowerzystom lepiej je zrozumieć.

Należy jednak pamiętać, że rozmiar np. M nie jest takie sam u wszystkich producentów rowerów. Każda marka i model roweru mają indywidualne rozmiary ram i geometrię. Oczywiście w większości przypadków, wymieniając rower o rozmiarze M na inny o tym samym rozmiarze, będzie on pasował do wzrostu rowerzysty, jednak warto pamiętać, że również pozostałe wymiary ramy mają spore znaczenie.

Rowery górskie

Wielu producentów podaje jedynie wzrost jako wyznacznik wyboru rozmiaru ramy. Jednak istnieje dużo ważniejszy wymiar, który pozwala na lepszy dobór odpowiedniego rozmiaru ramy, jest to przekrok czyli innymi słowy, wewnętrzna długość nóg. Jest to bardzo ważny wymiar, ponieważ przy tym samym wzroście długość nóg może się znacząco różnic. Niektórzy producenci rowerów MTB udostępniają na swoich stronach internetowych kalkulatory doboru rozmiaru ram. Wpisuję się w nich m.in.: wzrost oraz przekrok, co pozwala na dobranie odpowiedniejszego rozmiaru.

Rozmiar koła

Aktualnie na rynku nowych rowerów MTB dostępne są rowery z kołami 27,5 oraz 29 cali. Można znaleźć oczywiście modele z kołami 26 cali, jednak nie są one już produkowane. Często wielkość koła idzie w parze z wielkością ramy, a czasami producenci udostępniają dany model roweru w dwóch wersjach. Najmniejsze rozmiary ram wyposażone są zazwyczaj w koła 27,5 cali a większe w 29 cali. Nie jest to jednak regułą i zarówno niższe osoby mogą jeździć na większych kołach jak i wyższe na mniejszych. To, na jaką wielkość kół się zdecydujemy, powinno być podyktowane tym, w jakim terenie rower będzie jeździł oraz w jaki sposób.

Koła 29 cali zdecydowanie lepiej sprawdza się na nierównym terenie i lepiej utrzymają prędkość, zaś 27,5 cali będą lepiej przyspieszać i będą zwinniejsze. Jednak to nie jest też takie proste, bo na specyfikę jazdy ma również wpływ geometria roweru. Połączenie tych dwóch elementów, wielkości koła oraz geometrii tworzy charakterystykę, z jaką porusza się rower. Oczywiście wielkość kół należy brać pod uwagę, wybierając wielkość roweru. Osoby bardzo wysokie na pewno lepiej będą czuły się na rowerze z kołami 29 cali a niskie na rowerze z kołami 27,5 cali.

Rowery górskie MTB wymiary

Aby rowery MTB dawały wiele przyjemności z jazdy i były bezpieczne, muszą być dobrane jak najlepiej do rowerzysty. Przed zakupem warto porównać swój wzrost oraz przekrok do danych zawartych w tabeli rozmiarów danego modelu i wybrać ten odpowiedni dla siebie. Najlepszym rozwiązaniem jest siąść na danym rowerze i sprawdzić, czy dana geometria będzie nam odpowiadać.

 

Udostępnij

O autorze