Bike MTB

Portal dla fanów rowerów górskich

MTB

Rowery MTB – ruszaj w góry!

Rowery MTB – ruszaj w góry!

Jazda rowerem po górach staje się coraz bardziej popularna. Kolejne osoby decydują się na zakup rowerów MTB i wyruszenie na dziewicze szlaki polskich bądź zagranicznych gór. Skąd moda na ten sposób spędzania wolnego czasu? Z pewnością związane jest to ze zmniejszeniem cen profesjonalnego sprzętu, który na wielu trasach okazuje się niezbędny –  na trasach górskich posiadanie sprawnego roweru z wytrzymałymi podzespołami to podstawa. Pamiętajmy, że na wysokości 2000 m n.p.m. ciężko będzie nam zmienić koło albo zerwany łańcuch. Obecnie czołowi producenci wypuszczają serie rowerów górskich w przystępnych cenach, które dużo nie odbiegają jakością od swoich droższych zamienników. Są to produkty niezwykle lekkie, przeważnie wytwarzane z aluminium, w celu zachowania jak najmniejszej wagi. Opony przystosowane są do śliskich i nierównych nawierzchni, dzięki czemu rowerzyści mogą podróżować nie tylko po szlakach, ale również poza nimi.

Wbrew temu, co może się wydawać, jazda górska nie jest aż tak niebezpieczna, jak często opisują to osoby, które nigdy nie próbowały tej formy aktywności.

Pamiętajmy – zawsze chrońmy nasze ciało i zainwestujmy w porządny kask rowerowy.

Jak wybrać odpowiedni rower górski?

Specjaliści zwracają uwagę na kilka faktów, którymi powinniśmy kierować się przy zakupie naszego pierwszego roweru górskiego. Kluczową rzeczą jest waga produktu – powinniśmy sprawdzić, z jakiego materiału jest rama roweru oraz sprawdzić jego całkowitą wagę. Warto również podnieść rower i przekonać się, czy jesteśmy w stanie z nim swobodnie maszerować.

Rower górski

Bardzo istotne w rowerach MTB są także przerzutki, które umożliwiają rowerzystom wjazd pod najbardziej strome góry.

Przetestujmy więc, czy można nimi sprawnie operować, oraz jaki jest ich zakres. Im więcej przerzutek, tym lepiej możemy dostosować tempo jazdy do otaczających nas warunków. Pamiętajmy również, że nie powinniśmy przepłacać przy zakupie pierwszego roweru, ponieważ nie będziemy mieli pewności, czy ta forma spędzania wolnego czasu na się spodoba. Jazda górska jest niezwykle wymagająca i na początku powinniśmy obierać łatwe i krótkie trasy.

Udostępnij

O autorze