Bike MTB

Portal dla fanów rowerów górskich

Sprzęt i akcesoria

Sprzęt oraz akcesoria rowerowe – przegląd najważniejszych

Sprzęt oraz akcesoria rowerowe – przegląd najważniejszych

Jak się okazuje samo posiadanie roweru to jeszcze nie wszystko. Oprócz odpowiedniego bicykla należy również zadbać o właściwy ubiór i akcesoria rowerowe.

Oto przegląd kilku najważniejszych i najciekawszych produktów tego typu:

1. Dzwonek rowerowy. Rzecz niezwykle przydatna do jazdy w warunkach miejskich. Szczególne zastosowanie znalazła w rowerach trekkingowych. Głośny i sprawnie działający sygnał dźwiękowy w bicyklu to gwarancja bezpieczeństwa naszego oraz pieszych!
2. Światło przednie i światła odblaskowe. Doskonale zwiększają naszą widoczność dla innych uczestników ruchu. Powinny znaleźć się w wyposażeniu każdego roweru poruszającego się drogami publicznymi.
3. Kosz na zakupy. Bardzo przydatny w czasie sezonu rowerowego, kiedy planujemy drobne zakupy w swoim ulubionym sklepie. Można zamontować go z przodu lub z tyłu naszego roweru. Łatwy w demontażu. Bez wątpienia jest to niezwykle praktyczny element w rowerach miejskich.
4. Zapięcia i blokady. Mechaniczne zabezpieczenia ochronią nasz rower przed ewentualną kradzieżą. W to urządzenie warto zainwestować trochę więcej gotówki, bowiem konsekwencje bywają często opłakane…
5. Sakwy. Odpowiednio przymocowane do konstrukcji naszego roweru stanowią dodatkowy element ładunkowy. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się nie tylko w warunkach miejskich, ale także w czasie długich tras rowerowych.
6. Kask. Najważniejszy element wyposażenia każdego rowerzysty. Kwestia bezpieczeństwa stoi bowiem zawsze na pierwszym miejscu. Dobrej jakości kask rowerowy uchroni naszą głowę od często przykrych konsekwencji ewentualnego wypadku.
7. Pompka rowerowa z zestawem narzędzi. W razie jakiejkolwiek awarii w dalekiej trasie taki zestaw jest po prostu niezbędny. Napompowanie opony, regulacja układu napędowego lub hamowania nie będzie już stanowiła większego problemu!

Porządne akcesoria do roweru

Oprócz odpowiedniej odzieży rowerowej, bardzo ważną rolę w ekwipunku każdego rowerzysty odgrywa również tak proste urządzenie jakim jest pompka. Obecnie na rynku w tej materii mamy dość spory wybór. Generalnie wyróżnia się jednak trzy podstawowe rodzaje pompek rowerowych : ręczne, nożne oraz mechaniczne. Przed wyborem odpowiedniej pompki należy wziąć pod uwagę rodzaj posiadanego wentyla. Bicykle z wentylami rowerowymi to kolarzówki, trekingi oraz szosówki.

Najbardziej popularną grupę stanowią pompki ręczne. Z uwagi na niewielkie gabaryty i lekką konstrukcję możemy przymocować je do ramy rowerowej lub schować do sakwy lub plecaka. Pompki takie można nabyć zarówno o końcówkach typowo rowerowych, jak i samochodowych. W niektórych modelach końcówki te bywają wymienne. Są one łatwe w użyciu i niezwykle przydatne podczas dalekich rowerowych wycieczek.

Pompki nożne to najczęściej cylindry ze wskaźnikiem ciśnienia w kole. Występują również w wersji dwucylindrowej. Działają one na zasadzie naciskania pedału umieszczonego na sprężynach, który jest dźwignią tłoku. Mimo, iż wykonane są z metalu, ich konstrukcja jest lekka i poręczna. Dzięki nim w krótkim czasie i bez większego wysiłku jesteśmy w stanie napompować koło w naszym rowerze. Bardzo ważne jest, aby po około dwóch latach wymieniać w nich wężyki, ponieważ dłuższa eksploatacja może powodować nieszczelność.

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się kompresory. Jest to pompka elektryczna działająca na zasadzie gromadzenia przez zasysanie skondensowanego powietrza w cylindrze. Ten z kolei oddaje je na przewód do roweru. Jest to pompka o niezwykle szybkim działaniu, wskazująca jednocześnie aktualne ciśnienie w kole.

W czasie jazdy na rowerze ciężar naszego ciała opiera się na trzech podstawowych punktach podparcia. Są nimi : kierownica, pedały oraz siodełko. To właśnie ten ostatni element konstrukcyjny odgrywa w rowerach niezwykle istotną rolę. Ciekawostką może być fakt, iż niektóre typy rowerów górskich w ogóle go nie posiadają (np. rower trialowy). Niemniej jednak siodełko ma decydujący wpływ na komfort jazdy i co do tego chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości.

Siodełko rowerowe

Odpowiednio dobrane siedzisko rowerowe doskonale sprawdza się w dalekich trasach. Pozwala bowiem na pokonywanie kolejnych kilometrów bez odczuwania bólu i nieprzyjemnego uścisku. Jego właściwy dobór uzależniony jest od budowy naszego ciała, a także stylu jazdy jaki najbardziej preferujemy. Jeśli więc jeździmy często i dużo, warto głębiej zastanowić się nad taką inwestycją.

Dokonując zakupu siodełka rowerowego powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na takie czynniki jak : stopień twardości, długość i szerokość oraz materiał, z którego ten element jest wykonany. W tym ostatnim przypadku najlepiej sprawdzają się siodełka wykonane ze skóry naturalnej. Nie tylko przepuszczają parę wodną i powietrze, ale także dopasowują się kształtem do anatomicznej budowy jego właściciela.

Ogólnie siodełka rowerowe możemy podzielić na trzy podstawowe grupy :

  • siodełka ze sprężynami przystosowane do jazdy typowo rekreacyjnej,
  • sportowe siodełka do jazdy wyczynowej MTB,
  • ultralekkie konstrukcyjnie siodełka stworzone z myślą o jeździe szosowej.

Siodełka rowerowe posiadają odmienne rozmiary i wykonywane są z różnego rodzaju materiałów. Ostatnio bardzo popularne stały się miękkie siodełka żelowe oraz sportowe – amortyzowane na specjalnych szynach chronią rowerzystę przed wstrząsami i wibracjami.

Udostępnij

O autorze