Bike MTB

Portal dla fanów rowerów górskich

Rower elektryczny

Wady i zalety rowerów elektrycznych

Wady i zalety rowerów elektrycznych

Pojazdy napędzane energią elektryczną cieszą się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego, w końcu są one wygodne i funkcjonalne oraz jednocześnie przyjazne dla środowiska. Wśród tego typu środków transportu ogromną popularnością cieszą się elektryczne rowery, przystosowane do różnych nawierzchni. Czy tego typu pojazd się opłaca i warto w niego inwestować? Jakie są wady i jakie zalety nowoczesnych rowerów elektrycznych damskich i męskich, i dla kogo taki pojazd będzie dobrym rozwiązaniem? Sprawdź nasze porady, aby dowiedzieć się na ten temat nieco więcej!

Największe plusy i minusy rowerów elektrycznych

naprawa rowera elektrycznegoJak każde urządzenie oraz rzecz, rowery elektryczne posiadają zalety oraz wady i nie każdemu przypadną do gustu. Jednak mimo wszystko warto docenić, że te jednoślady są niezwykle wygodne i komfortowe w trakcie użytkowania. Ich ogromną zaletą jest fakt, że można na nich dotrzeć do celu bez konieczności wkładania w to dużego wysiłku fizycznego. Rower elektryczny pozwala na płynną jazdę ze wsparciem w postaci energii elektrycznej ze specjalnej baterii zamontowanej w pojeździe. Dzięki temu nie trzeba obawiać się, że droga do pracy będzie męcząca, a do celu dotrze się nieświeżym z powodu dużej aktywności fizycznej. Dodatkowe wsparcie w postaci energii elektrycznej sprawia, że można poruszać się z bardzo satysfakcjonującą prędkością.

Rowery elektryczne, podobnie jak klasyczne jednoślady, mogą poruszać się po ścieżkach rowerowych, dzięki czemu można znacznie szybciej przebić się przez miasto, bez stania w korkach. Ich ogromną zaletą jest ekologiczność, bowiem nie emitują one żadnych zanieczyszczeń do atmosfery w trakcie jazdy, co doskonale wpisuje się w obecne trendy w kwestii podejścia do natury i życia.

Sporą wadą rowerów elektrycznych jest ich cena. Jest to najczęściej wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, choć są modele jeszcze droższe. Należy jednak pamiętać, że taki pojazd to zakup na wiele długich lat. Jedyne koszty jego utrzymania, które są wyższe niż w przypadku zwykłego roweru, to te związane z wymianą baterii.

Niestety akumulatory elektryczne w tego typu pojazdach nie są wieczne i z czasem tracą swoją wydajność i przestają zapewniać odpowiednie parametry. Dlatego też, gdy pojemność baterii zacznie się coraz szybciej kurczyć, niezbędna jest jej wymiana, która niestety trochę kosztuje. Poza tym wystarczy standardowy serwis oraz regularne przeglądy techniczne, które na szczęście nie są już takie drogie oraz cena za ładowanie roweru. Na szczęście tego typu pojazdy nie pochłaniają zbyt dużo energii elektrycznej, więc rachunki za prąd nie wzrosną w radykalny sposób.

rower elektryczny MTB

Nowoczesna technologia rowerów, która się opłaca

Rowery elektryczne to idealny środek transportu dla każdego, kto chce móc szybko i skutecznie przebić się przez zakorkowane miasto bez konieczności męczenia się i pocenia, i jednocześnie ma na uwadze dobro planety. Jest to wygodne i ekologiczne rozwiązanie, które pozwala na szybkie dotarcie do celu.

Wiele nowoczesnych modeli rowerów elektrycznych miejskich i trekkingowych posiada specjalne tryby jazdy eco oraz ma możliwość całkowitego przełączenia się na jazdę napędzaną siłą fizyczną. Dzięki temu tego typu pojazdy można stosować na dwa sposoby jako typowy rower elektryczny oraz jako klasyczny jednoślad na przykład na rodzinne wycieczki lub wypady za miasto ze znajomymi. Wysoka cena jest równoznaczna z inwestycją na długie lata, więc spokojnie można uznać tego typu pojazd za naprawdę opłacalny zakup.

Udostępnij

O autorze