Bike MTB

Portal dla fanów rowerów górskich

Zawody kolarskie

Zawody BMX – jak wziąć w nich udział?

Zawody BMX – jak wziąć w nich udział?

BMX to skrót oznaczając specjalny rodzaj roweru oraz rodzaj kolarstwa, zapoczątkowanego w latach 70. przez Amerykanów.

Zawody BMX to sport, który polega na ściganiu się rowerami BMX (mogą mieć dowolną masę, konstrukcję i geometrię, charakterystyczne są koła o wielkości 20 cali lub 24 cali – przypominające nieco pojazdy mtb, tego typu rowery nie posiadają przerzutek) na torach ziemnych, na których znajdują się sztucznie przygotowane przeszkody.

Zawody BMX mają wiele wspólnego z motocyklowymi zawodami przełajowymi Motocross. W tych zawodach startuje zawsze 8 zawodników na trasie o długości od około 300 do 400 metrów. Tor jest szeroki, aby każdy z kolarzy mógł się swobodnie poruszać, niestety mimo to, często dochodzi do karamboli. Obrażenia zawodników zwykle nie są poważne, a to zasługa specjalnego stroju kolarzy – swym kształtem nieco przypominającego pancerz.

Najbardziej prestiżowe zawody BMX to UCI BMX Supercross, czyli Puchar Świata. Te zawody charakteryzuje ośmiometrowa rampa startowa oraz dużo większe przeszkody niż te, które pojawiają się podczas mniejszych zawodów. W zawodach UCI BMX Supercross mogą brać udział wyłącznie osoby, które ukończyły 16 lat.

Dzisiaj zawody BMX znacznie ewoluowały. Rozgrywanych jest wiele konkurencji freestyle’owych:

– BMX dirt dumping – skoki na specjalnie przygotowanych torach
– BMX park – jazda w specjalnie przygotowanych (zaprojektowanych) parkach
– BMX street – jazda po mieście (w tym wskakiwanie na murki, poręcze, itp., itd.)
– BMX flatland – ewolucje na płaskim terenie
– BMX vert – skakanie na rampach pionowych

Udostępnij

O autorze