Bike MTB

Portal dla fanów rowerów górskich

Rower elektryczny

Rower elektryczny – obalamy mity

Rower elektryczny – obalamy mity

Rowery elektryczne są popularne nie od dziś. Jednak dzięki temu, że ich ceny są coraz niższe, a liczba zalet jest ogromna, w ostatnim czasie ich sprzedaż szybuje w górę.

Według badań rynkowych NPD Group sprzedaż rowerów elektrycznych wzrosła o niewiarygodne 95 procent w okresie od lipca 2016 roku do lipca 2017 roku. A od tamtej pory pojawiło się całkiem sporo fanów tego stylu jazdy na rowerze, którzy poszukują coraz lepszych, bardziej wydajnych rozwiązań, którym producenci starają się sprostać. Dlaczego te produkty są tak chętnie wybierane?

Rowery elektryczne ułatwiają pedałowanie

Ogólnie rzecz biorąc, e-rowery są rowerami „wspieranymi” przez baterię, co jest dostępne poprzez pedałowanie lub, w niektórych przypadkach, przepustnicę. Po naciśnięciu pedałów na rowerze elektrycznym mały silnik zaczyna ułatwiać nam pedałowanie dzięki czemu możemy pokonywać długie trasy i trudny teren bez przesadnego zmęczenia. Kontrolujemy na nich naszą prędkość za pomocą nóg i pedałowania jak na zwykłym rowerze, jednak czujemy się o wiele silniejsi i szybciej możemy przyspieszyć.

rower elektryczne

Rowery elektryczne są znacznie szybsze

Dzięki wsparciu silnika jesteśmy w stanie przemieszczać się znacznie szybciej. Im mocniej pedałujemy, tym większe przyspieszenie i szybciej jedziemy, ale do pewnego stopnia. Nie musimy się obawiać, że rozpędzimy się na nich jak na motocyklu. Silniki ustawione są w taki sposób, aby w pewnym momencie przestać nas napędzać – to jaka jest maksymalna prędkość zależy od konkretnego modelu. Dzięki temu zaoszczędzimy czas na dojazdach, ale nadal będziemy mogli podziwiać krajobrazy i będziemy bezpieczni.

W niektórych modelach rowerów elektrycznych możemy również kontrolować jak dużą pomoc uzyskamy od naszego silnika. W takich przypadkach rower jest wyposażony w przełącznik zasilania, który z trybu eco (mniejsze wsparcie) możemy przełączyć w tryb turbo (duże wsparcie). Wtedy nasze przyspieszenie będzie jeszcze większe.

Na rowerze elektrycznym jeździmy dużo więcej

Jak wynika z niedawnej ankiety przeprowadzonej wśród blisko 1800 właścicieli e-rowerów w Ameryce Północnej, e-rower może znacznie zwiększyć częstotliwość jazdy. Wcześniej 55 procent respondentów stwierdziło, że jeździ codziennie lub co tydzień. Po zakupie e-bike’a liczba ta wzrosła do 91 procent. To logiczne: nawet jeżeli mamy świetną kondycję to po wysiłku fizycznym zawsze będziemy zmęczeni.

Jeżeli mamy rower elektryczny to możemy kontynuować jazdę nawet wtedy, gdy mamy zakwasy lub jesteśmy nieco zmęczeni. Możemy także jechać szybciej, co sprawia, że nawet dłuższe wycieczki wydają się atrakcyjne, ponieważ wiemy, że na pewno damy radę.

rower elektryczny

Jeszcze większą różnicę rowery elektryczne sprawiają, jeżeli nie byliśmy zapalonymi cyklistami. Możemy nie mieć warunków, aby przejechać 10–15 kilometrów na raz, ale na rowerze elektrycznym pokonamy je z łatwością przy okazji budując naszą kondycje i pewność siebie. To samo badanie wykazało, że 94% rowerzystów jeździło codziennie lub co tydzień po otrzymaniu e-roweru.

Na rowerze elektrycznym wciąż ćwiczymy

Jednym z największych mitów związanych z rowerami elektrycznymi jest to, że na nich nie ćwiczymy. Owszem silnik wykonuje za nas część pracy, ale wciąż musimy pedałować. Naukowcy z Colorado University odkryli, że kiedy 20 niećwiczących kobiet i mężczyzn zaczęło jeździć na rowerach elektrycznych około 40 minut trzy dni w tygodniu, poprawili swoją kondycję układu sercowo-naczyniowego i poziom cukru we krwi w ciągu zaledwie jednego miesiąca.

Rowery elektryczne nie są bardzo drogie

Powszechny jest mit na temat ceny rowerów elektrycznych. Jednak w ostatnich latach ich ceny znacznie spadły. Co więcej, dzięki nim częściej będziemy trzymać samochód w garażu i zaoszczędzimy na paliwie. Nie wspominając już o dodatkowych korzyściach zdrowotnych i potencjalnie mniejszej liczbie dni chorobowych po zwiększeniu aktywności fizycznej. Rozpiętość cenowa jest bardzo szeroka i w zależności od naszego budżetu i potrzeb na pewno znajdziemy coś dla siebie. Co więcej im droższy rower tym lepsze komponenty i jest on bardziej wytrzymały.

Udostępnij

O autorze