Bike MTB

Portal dla fanów rowerów górskich

MTB

Jakie możliwości daje rower górski MTB Hardtail?

Jakie możliwości daje rower górski MTB Hardtail?

Rowery górskie MTB hardtail na pewien czas wypadły z łask, jednak z uwagi na trend powrotu ze sztucznie ubitych tracków na naturalnie ukształtowane ścieżki w kolarstwie górskim, tzw. “sztywniaki” przeżywają swój renesans. Jakie są zalety modeli hardtail? Jak prezentują się one w porównaniu do modeli MTB full suspension?

Rowery górskie hardtail – dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?

Pierwszym zasadniczym plusem tego typu rowerów jest ich niska cena. Możliwe jest znalezienie całkiem dobrego roweru już za ok. 1500 zł, podczas gdy na dobrej jakości rower typu full suspension trzeba wydać nieco więcej. Kolejnym plusem hardtaila jest jego lżejsza waga, co docenisz szczególnie w sytuacji, gdy mieszkasz w bloku.  

Hardtail jest opisywany jako model mocno uproszczony. Oznacza to, że niewiele jest tam elementów, które mogłyby się zepsuć, zatem jest to rower dobry dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na dodatkowe zabiegi konserwacyjne czy też nie chcą nadwyrężać budżetu kosztownym serwisowaniem. 

Rowery górskie MTB hardtail będą dobrym rozwiązaniem na lżejszych trasach, z uwagi na mniejsze rozproszenie energii, dzięki czemu możliwe jest rozwinięcie większej prędkości. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to rower, który niekoniecznie sprawdzi się na trasach typowo górskich.

Hardtail kontra full suspension – która opcja będzie lepsza?

Rowery górskie typu full suspension z reguły dużo lepiej sprawdzają się podczas uprawiania jazdy typu freeride lub downhill. Chodzi tutaj o damper, pełniący funkcję amortyzującą podczas jazdy po nierównej ścieżce. W modelach full suspension możliwe jest dużo lepsze panowanie nad rowerem, co ma duże znaczenie na trudnych odcinkach. 

Zdarzają się jednak osoby, które twierdzą, że jazda rowerem typu hardtail, choćby takim jak CUBE Aim SL 2022 dostarcza dużo więcej wrażeń niż modele wyposażone w full suspension, wygładzające każdą nierówność, dlatego też zasada, według której hardtail lepiej sprawdzają się na mniej wymagających trasach, a full suspension na szlakach o większej trudności, nie jest sztywną regułą i dużo zależy od preferowanych upodobań.

Czy hardtail na pewno nie nadaje się na trudniejsze trasy?

Obecnie różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami rowerów ulegają coraz większemu zatarciu. Oznacza to, że jeśli rower nie posiada tylnego zawieszenia, tak jak to się dzieje w rowerach górskich MTB hardtail, wówczas można postawić np. na większe koła, dobre opony, czy też szerszy kokpit. Inna wielkość kół pozwala na łatwiejsze pokonanie przeszkód i nierówności pojawiających się na drodze i jazdę przy niższym ciśnieniu w kole. Oznacza to, że hardtail, taki jak np. KROSS Hexagon 5.0 2022 może równie dobrze sprawdzić się na cięższych trasach przy jednoczesnej niższej cenie.

Czy rowery typu hardtail są dobre na początek?

Niegdyś wiele osób zdobywało doświadczenie z rowerami MTB właśnie od modelu hardtail. Obecnie jednak nie ma takiej konieczności. Chodzi o to, że rowery hardtail nie pozostawiają zbyt wiele miejsca na błąd – brak tylnej amortyzacji to nie tylko mniejsza wygoda podczas jazdy, czy też mniejsza prędkość na trudnych odcinkach. To także mniejsza kontrola nad pojazdem w porównaniu z full suspension. 

wycieczka owerowa po lesie

Zaczynanie jazdy od hardtaila może spowodować zniechęcenie do dalszych tras rowerowych, właśnie z uwagi na mniejszą wygodę. Jeśli jednak lubisz trudne tereny i wyzwania, hardtail może okazać się wyborem idealnym dla Ciebie. Nie musisz nawet wybierać się na trudne trasy – jeśli preferujesz łatwiejsze odcinki, hardtail sprawdzi się na nich dużo lepiej. 

Rowery górskie MTB hardtail wracają do łask – nic w tym dziwnego, dlatego że czasem mamy ochotę na większą prędkość lub odrobinę adrenaliny na trudniejszym szlaku. Do tego wybór jest dużo szerszy niż dawniej, a rozwój nowoczesnej technologii sprawia, że największe pomiędzy hardtailem i full suspension mogą z czasem ulegać zatarciu.

Udostępnij

O autorze