Bike MTB

Portal dla fanów rowerów górskich

MTB

Rower MTB – czy tylko dla profesjonalistów?

Rower MTB – czy tylko dla profesjonalistów?

Rowery MTB, potocznie nazywane po prostu rowerami górskimi to dość rozbudowana kategoria jednośladów, do których zaliczymy zarówno modele przystosowane do turystycznej jazdy po nierównym terenie, jak i specjalistyczne rowery do ekstremalnych zjazdów. Wybór właściwego roweru MTB może być równie długim procesem, jak znalezienie dobrego pierwszego roweru spośród wszystkich kategorii. Błędnym jest jednak przekonanie, że rowery MTB to tylko sprzęt dla specjalistów – z odrobiną przygotowania każdy może cieszyć się z wygody jazdy i przystosowania do terenu, jakie oferują producenci „górali”. Na co zwrócić uwagę wybierając rower MTB, do jakiej jazdy sprawdzi się najlepiej i czy amatorzy faktycznie powinni przejmować się ich „specjalistyczną” naturą?

Czym wyróżniają się rowery MTB: krótka historia roweru górskiego

Rower górski kojarzy się przede wszystkim z szersza oponą i wysokim bieżnikiem, który ma ułatwiać jazdę w trudniejszym terenie i poradzić sobie zarówno na błotnistych ścieżkach, jak i leśnych trasach z wybojami. I choć modele takie były przez długi czas uznawane za rowery „uniwersalne”, a w kategorii rowerów górskich trafiały się przede wszystkim proste rowery z przednim zawieszeniem i kołem 26”, współcześnie kategoria MTB jest znacznie bardziej rozbudowana i wyspecjalizowana. Nie oznacza to przy tym, że na rowerach górskich mogą jeździć wyłącznie profesjonaliści – szeroki wybór modeli i geometrii wprowadzany przez największych producentów gwarantuje, że właściwie każdy ma szansę odnalezienia swojego ideału wśród rowerów górskich.

Klasyczny rower górski wyróżnia się większymi kołami gwarantującymi lepszą stabilizację na podłożu, ale także geometrią zapewniającą dobrą kontrolę nad rowerem także przy bardziej wyboistych trasach i amortyzacją, która odbierze znaczną część obciążenia podczas jazdy. Ta ostatnia jest w rowerach górskich obowiązkowa i zależnie od wybranego typu MTB może pojawiać się wyłącznie z przodu (hardtail) lub z przodu i z tyłu (full-suspension). Rowery z pełnym zawieszeniem najczęściej sprawdzają się w modelach enduro i freeride przystosowanych do zjazdów – podjazdy z ich pomocą są ciężkie, ale przy pokonywaniu dynamicznych tras w dół odpowiednia amortyzacja całego roweru to konieczność.

Rower górski: w jakim terenie sprawdzi się najlepiej?

Określenie „rower górski” czy angielskie MTB (Mountain Terrain Bike) może sugerować, że to właśnie góry są pierwotnym i najważniejszym przeznaczeniem rowerów tego typu. Nie jest to jednak do końca prawda, bo choć ich konstrukcja jest przystosowana do znoszenia obciążeń z jakimi zmierzymy się w terenie górzystym, rowery MTB są przygotowane generalnie do pracy w trudniejszych warunkach i sprawdzą się zarówno w górach, jak i jeździe po lasach czy mocno zróżnicowanym terenie. Dla mniej wymagających tras lub osób, które na rower górski wsiadają sporadycznie, alternatywą dla typowego MTB mogą być rowery crossowe lub trekkingowe, które pomimo nieco odmiennej konstrukcji dość dobrze radzą sobie ze zróżnicowanym podłożem.

Poruszając kwestię terenu, po jakim można poruszać się rowerami górskimi warto zauważyć, że na rynku istnieje obecnie dość szerokie zróżnicowanie typów rowerów MTB i każdy z nich będzie dopasowany do jazdy w określonych warunkach.

Wybierając wyboiste, ale dość płaskie trasy nie potrzebujesz roweru full-suspension przystosowanego do zjazdów freeride – te dedykowane są wyłącznie dla tych, którzy pasję do trudnego terenu łączą z poszukiwaniem adrenaliny przy bardzo szybkich zjazdach w dół. Rowery tego typu to zdecydowanie nie wyposażenie dla amatora wsiadającego na rower czysto rekreacyjnie.

Rowery MTB

Rowery MTB – sprzęt dla specjalistów i amatorów

Rowery górskie zostały na przestrzeni ostatnich dwóch dekad mocno rozbudowane, wychodząc spod łatki rowerów uniwersalnych i specjalizując się do różnorodnej jazdy w nieco trudniejszym, bardziej wymagającym i często niebezpiecznym terenie. Błędem jednak jest traktowanie ich wyłącznie jako rowerów dla profesjonalistów doskonale obeznanych z trudnościami jazdy po wybojach – każdy musi gdzieś zacząć i rowery MTB z nieco niższych półek cenowych, budowane w oparciu o dostępne geometrie i typowe cechy rowerów górskich jak najbardziej sprawdzą się w jeździe amatorskiej. Jeśli uwielbiasz jazdę w terenie, często wybierasz się na nieco trudniejsze trasy, a stojący w garażu rower szosowy czy trekkingowy nie do końca spełnia Twoje oczekiwania, rower górski będzie dobrze przemyślaną inwestycją.

Udostępnij

O autorze