Bike MTB

Portal dla fanów rowerów górskich

Sprzęt i akcesoria

Czy pedały SPD poprawiają komfort jazdy

Czy pedały SPD poprawiają komfort jazdy

Kolarstwo górskie wymaga nie tylko wiedzy na temat samego sportu, ale również odpowiedniego przygotowania do jazdy. Mowa tutaj o samych rowerach, a także ubiorze przeznaczonym specjalnie dla profesjonalnych kolarzy górskich. Jednym z najbardziej nietuzinkowych elementów przeznaczonych do kolarstwa górskiego są pedały SPD i to im jest poświęcony ten artykuł. Czy są to elementy poprawiające komfort jazdy?

Czym są pedały SPD

Na samym początku warto przypomnieć sobie czym dokładnie charakteryzują się pedały SPD. Ich skrót oznacza Shimano Pedaling Dynamics. Shimano to nazwa firmy, która stworzyła ten typ pedałów do rowerów. Jest to marka działająca od lat 20. XX wieku, pochodząca z Japonii. Firma zajmuje się produkcją części do rowerów, akcesoriów, odzieży oraz płynów przydatnych do prawidłowego działania rowerów. Pedały SPD pojawiły się na rynku w 1990 roku i do tej pory zajmują stałe miejsce w asortymencie sklepów ze sprzętem dla miłośników kolarstwa.

Cechą wyróżniającą ten typ pedałów spośród innych modeli wykorzystywanych w rowerach jest ich zatrzaskowy mechanizm, który wymaga od butów kolarza specjalnych bloków, które swobodnie zatrzaskują się po przyłożeniu stopy do pedału. Celem powołania do życia takiego systemu było usprawnienie wpinania butów do pedałów. Istotnie, przytwierdzenie swoich butów do pedałów przebiega szybko.

Pedał SPD SHIMANO PD-M520 SPD CZARNE
Pedał Shimano PD-m520 SPD

Jazda z pedałami SPD

Długi czas, jaki pedały SPD spędziły na rynku, niezmiennie znajdując nabywców, powoduje, że chce się przeanalizować działanie tych elementów w trakcie jazdy. Wiemy już, że zamierzony cel twórców pedałów SPD został spełniony – mechanizm faktycznie pozwala na szybkie „podłączenie się” do roweru, a tym samym na szybkie ruszenie z miejsca. Nie trzeba niczego wiązać, zapinać i sprawdzać, czy będzie się trzymało. Mechanizm jest intuicyjny i każdy rowerzysta bardzo szybko wyczuwa, czy buty są dobrze osadzone na pedałach.

Czy podczas jazdy mechanizm ten również się sprawdza? Na samym początku warto zaznaczyć, że poszczególni rowerzyści mają różne preferencje i wymagania w stosunku do sprzętu, dlatego istnieje tak wiele różnych rowerów, pedałów, butów, kasków… Podczas jazdy ważne jest to, aby współpraca rowerzysty z rowerem była jak najbardziej przyjemna, a jak najmniej problemowa i ten mechanizm to umożliwia pod wieloma względami.

Zalety pedałów SPD

Po pierwsze pedały SPD sprawdzają się dlatego, że są idealne na każdą pogodę. Z całą pewnością jednym z najbardziej dokuczliwych problemów rowerzystów, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, jest ślizganie się butów na pedałach. Oczywiście, zaopatrując się w profesjonalne obuwie i wybierając sprzęt jak najlepszej jakości, możemy zmniejszyć ryzyko takiego ślizgania, ale pogoda i warunki są często nieubłagane i potrafią zaskoczyć nawet najbardziej przygotowanego rowerzystę. Pedały SPD są złączone ze stopami, dlatego praca nóg nie jest przerywana i możemy swobodnie jeździć nawet w miejscach, w których są pozostałości po deszczu, bądź szybko dojechać do wyznaczonego punktu, ponieważ pedały nie utrudniają jazdy, nawet w czasie ulewy.

Kolejną zaletą pedałów Shimano Pedaling Dynamics jest ułatwione przenoszenie siły pochodzącej z ciała na pedały. To z kolei powoduje, że kierowca czuje się pewnie i może skupić się na wykonywanych manewrach. Wpływa to również na płynność jazdy, która nie jest zakłócana niedopasowaniem energii rowerzysty do działania samego roweru.

Warto pamiętać o tym, że pedały SPD są stworzone z myślą o rowerach górskich i pasjonatach jazdy górskiej, czyli bardziej zaawansowanej i pełnej ryzyka. Kluczowy podczas tej jazdy jest dobry sprzęt, który umożliwia swobodne poruszanie się i skupienie na terenie i pedały SPD z całą pewnością do takiego sprzętu należą. Pedały do jazdy górskiej stworzone przez japońską markę Shimano są również wygodne do wypięcia, co jest ich kolejną cenną zaletą. Jeśli pojawia się potrzeba nagłego zatrzymania i zejścia z roweru czy też ponownego wpięcia butów do pedałów, chcemy zrobić to możliwie najszybciej i mechanizm ten na to pozwala. Nie ma wątpliwości, że pedały SPD zapewniają poczucie stabilności i sprawdzają się świetnie w różnorodnych warunkach, zarówno jeśli chodzi o pogodę, jak i teren. Rowerzysta czuje się pewniej i komfort jazdy jest wyczuwalny.

Udostępnij

O autorze