Bike MTB

Portal dla fanów rowerów górskich

Sprzęt i akcesoria

Czy warto stosować u-locka?

Czy warto stosować u-locka?

Kupując rower, wiemy, że będzie on niezwykle przydatnym pojazdem, dzięki któremu dojedziemy wszędzie szybko i bez problemów. Właśnie dlatego dopasowując do niego dodatkowe akcesoria, takie jak koszyk czy bagażnik, warto pamiętać również o tym, aby zabezpieczyć rower za pomocą mechanizmu takiego, jak u-lock. Czy jednak warto go stosować? W tym artykule przyglądamy się bliżej temu zabezpieczeniu.

Jak zabezpieczyć rower?

Rower staje się on nieodłącznym przedmiotem użytkowym dnia codziennego, bądź ulubionym sprzętem sportowym, do którego każdy właściciel się przyzwyczaja. Często przez jakiś czas odkładamy pieniądze na wymarzony model i nie chcemy, aby nasza własność została skradziona. Z myślą o zabezpieczeniu roweru powstały tak zwane u-locki, czyli blokady w kształcie litery u, mające za zadanie przytwierdzić rower do wybranej barierki czy innego dowolnego miejsca przeznaczonego na parkowanie tych pojazdów. Jest to sposób na uniemożliwienie złodziejowi zabrania roweru, polegający na zablokowaniu paska łączącego rower z barierką. Aby przekonać się, czy warto używać tego typu zabezpieczenia, warto przyjrzeć się różnego rodzaju blokadom oraz zastanowić się nad prawdopodobieństwem kradzieży w danych miejscach.

U-lock, a inne zabezpieczenia

Na samym początku warto ustalić krótką definicję zabezpieczenia, jakim jest u-lock. Jest to blokada do roweru, mająca kształt litery u i wykonana z hartowanego metalu, dlatego jest bardzo trudna do przecięcia czy nawet przewiercenia. Zamek tej blokady jest wykonany najczęściej ze stali, a więc również jest bardzo mocny. Do grubych i mocnych zapięć należą także łańcuchy czy pancerne linki. Niektóre z nich są zapinane na podwójne blokady, a inne na szyfry. Dostępne są również stalowe pręty z alarmami, a także zabezpieczenia zamykane na klucz. U-lock jest zatem jednym z najgrubszych i tym samym najbardziej efektywnych zabezpieczeń rowerów.

Zabezpieczanie roweru

Czy zatem warto stosować u-locka? Jeśli bierzemy pod uwagę to, czy jest to dobry sposób zabezpieczenia, na pewno warto go wypróbować. Wiele jednak zależy od tego, w jakim miejscu stawiamy rower. Jeśli zostawiamy go wyłącznie na parkingu w pracy, który jest strzeżony przez ochronę i otoczony kamerami, schwytanie ewentualnego złodzieja nie byłoby problemem, dlatego takie zabezpieczenie może okazać się tam zbędne. Podobnie sprawa wygląda z parkowaniem roweru na parkingach przy urzędach czy centrach kulturalnych, jeśli są one dobrze strzeżone.

Wielu rowerzystów jednak używa swoich rowerów w mniej bezpiecznych miejscach, w których nie ma również kamer. Wówczas pozostawienie roweru oznacza pogodzenie się z jego ewentualną utratą, bądź zastosowanie właśnie takiego urządzenia, jak u-lock. Potencjalny złodziej, nieprzygotowany na znalezienie wysokiej jakości roweru z dobrym zabezpieczeniem nie będzie w stanie zniszczyć u-locka drobnymi narzędziami.

Mocny u-lock chroni przed kradzieżą

Dlaczego warto wybrać u-lock?

Zabezpieczenie do roweru typu u-lock może posłużyć także jako straszak na mniejszych złodziejaszków, którzy liczą na szczęście i kradną rowery niezabezpieczone. Widząc solidne zapięcie typu u-lock, niektórzy z nich nie będą nawet próbowali go sforsować kieszonkowymi nożami. Kiedy warto zaopatrzyć się w blokadę u-lock? Z całą pewnością przyda się ona tym, którzy nie mają wyjścia i zostawiają rowery na podwórkach bądź na klatce schodowej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawet jeśli dojdzie do próby kradzieży, forsowanie grubego metalu okaże się tak trudnym zadaniem, że złodziej może wkrótce zostać spłoszony przez nadchodzącego sąsiada i uciec, nie wykonawszy swojego planu.

Słabsze linki, których wielu rowerzystów używa do przymocowania swojego roweru, sprawdzają się wówczas, kiedy jest to miejsce dobrze obserwowane i wówczas taka linka ma za zadanie raczej utrzymać rower w stabilnej pozycji, niż ochronić go przed złodziejem. Jak czytamy na blogu PM Bike –  twarde, stalowe zabezpieczenia takie jak u-lock warto wykorzystywać w miejscach bez monitoringu.

W naszym sklepie znajdą Państwo bardzo różne zabezpieczenia, aby każdy mógł wybrać takie, które najbardziej będzie odpowiadało jego potrzebom. Oferujemy zarówno różne rodzaje u-locków, jak i inne blokady. W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu – opowiemy o dodatkowych szczegółach produktów i podpowiemy, co warto wybrać, biorąc pod uwagę dany model roweru oraz okoliczności jego użytkowania.

Udostępnij

O autorze