Bike MTB

Portal dla fanów rowerów górskich

Dziecko

Jak wybrać rower dla dziecka?

Jak wybrać rower dla dziecka?

Z racji, że dzieci bardzo szybko się rozwijają, rosną i tak naprawdę trudno przewidzieć jak będą wyglądać za krótki okres, wybór roweru dla nich jest o wiele trudniejszy, niż wybór roweru dla osoby dorosłej. Podstawowym czynnikiem, na podstawie którego dokonamy wyboru powinien być wzrost i możliwości fizyczne. Istotnym czynnikiem jest również wysokość kroku, gdyż dziecko musi swobodnie siadać na rower i sięgać pedałów.

Kiedyś sprawa była bardzo prosta, rodzic zaopatrzał się w rower typu Reksio, Slato, Bratek  czy Bobo, mocował z tyłu kij i ganiał za dzieckiem, aż to nie zaczęło samo utrzymywać równowagi. W razie niebezpieczeństwa rodzic miał do dyspozycji ów kij, który ratował przed rozbiciem kolana. Obecnie wybór rowerów dla dzieci jest tak szeroki, że trudno wybrać ten odpowiedni, choć zaleta takiej sytuacji jest fakt, że prawdopodobieństw wyboru idealnego roweru jest dużo większe.. Istnieje tutaj dostosowanie do wieku, płci i wysokości. Jednak kolorowe ramy, koszyczki i frędzle nie powinny odwrócić naszej uwagi od wymiarów i praktyczności roweru, który ma być przecież dostosowany do konkretnego dziecka.

Na samym początku (dla dziecka od 2-4 roku życia) powinniśmy kupić rower biegowy, tzw. laufrad.

Taki model jest pozbawiony pedałów, a jego zadaniem jest przyzwyczajenie dziecka do siedzenia na jednośladzie i utrzymania równowagi. Zbędne są tu dodatkowe kółka, ponieważ dziecko kontroluje równowagę za pomocą nóżek, a brak pedałów nie ogranicza je w tym.

Kiedy dziecko osiągnęło już około 1m wzrostu, nadszedł czas na bardziej zaawansowany model, prawdziwy rower z pedałami.

Często po rowerze biegowym, dzieci już nie potrzebują dodatkowych kółeczek, jednak w razie potrzeby, zawsze można takie doczepić.

Awans na kolejny model roweru następuje w wieku około 7-9 lat, kiedy to dziecko przystępuje do komunii, a rower to tradycyjny dla niego prezent.

W takim wypadku najlepiej zdecydować się na model z kołami 24”, no chyba ze dziecko jest nadzwyczaj wysokie, wtedy można już pokusić się o taki model „dla dorosłych”. Model z 24” nadaje się dla dzieci powyżej 120cm wzrostu, dzieci powyżej 145zm wzrostu zasługują już na rower „dla dorosłych”.

Udostępnij

O autorze