Bike MTB

Portal dla fanów rowerów górskich

Sprzęt i akcesoria

Konserwacja roweru a popularne środki ochrony części

Konserwacja roweru a popularne środki ochrony części

Rower jest sprzętem, który często dużo eksploatujemy. Dlatego rowery wymagają precyzyjnych czynności profilaktycznych. Należy regularnie przed każdym sezonem lub po każdym intensywnym okresie myć i konserwować części roweru. Warto o tym pamiętać, jeśli zależy nam na komfortowej jeździe i utrzymaniu żywotności sprzętu.

Prawidłowa pielęgnacja roweru

O rower powinno się dbać, myjąc go regularnie i w odpowiedni sposób konserwując jego części składowe. Aczkolwiek wiedza o tym nie jest za popularna i nie wszyscy użytkownicy zdają sobie sprawę z wagi tych czynności. Nie każdy wie, jak prawidłowo doglądać kondycji roweru.

Ostatnim czasy popularne jest mycie roweru na stacjach benzynowych za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Taki sposób wydaje się szybki, łatwy i skuteczny. Nie każdy wie, że woda pod tak wysokim ciśnieniem może doprowadzić do przedostania się nieczystości do łożyska. Woda może się również dostać do wewnętrznej strony ramy i doprowadzić do korozji, gdyż ramy są konserwowane tylko od zewnętrznej strony. Z typ powodów nie poleca się takiej metody mycia roweru.

Przed jakąkolwiek konserwacją, należy właściwie i bezpiecznie oczyścić rower. Tutaj doświadczeni rowerzyści zalecają użycie specjalnego środka oczyszczającego, należy popsikać rower i chwilę zaczekać, aby wszelki brud mógł się rozpuścić. Nie zaleca się używania w tym celu płynu do naczyń, ponieważ niektóre takie produkty mogą sprzyjać niszczeniu się części. Następnie zaleca się przemycie roweru wodą za pomocą gąbki. Specjalistyczny płyn ma za zadanie ułatwić czyszczenie, ale także pozostawić po sobie powłokę sprzyjająco czystości. Szczególną uwagę powinno się przyłożyć opłukaniu i wysuszeniu roweru, pozostawiona na dłużej wilgoć sprzyja korozji.

Istotnym etapem jest mycie układu napędowego. Na rynku dostępnych jest wiele wartych uwagi odtłuszczaczy, którymi powinno się spryskiwać różne elementy łańcucha. W tym wypadku kwestia profesjonalnego środka jest dość ważna, gdyż wiele używanych zamiennie rozpuszczalników, może negatywnie wpłynąć na napęd. Jest kilka metod czyszczenia łańcucha, można go zdjąć lub myć po kolei poszczególne części, wybór zależy od nas.

Nieocenionym elementem pielęgnacji jest konserwacja. Najważniejsze jest smarowanie elementów roweru, przeznaczonymi do tego środkami. Poprawia to komfort jazdy i pozwala dłużej zachować rower w dobrym stanie. Rower składa się z wielu części. Warto systematycznie smarować łańcuch, jest to element, który wymaga szczególnej uwagi. Jest wiele specjalistycznych olejów i smarowideł przeznaczonych do konserwacji łańcucha. Olej lub smar powinno się wybierać, uwzględniając warunki pogodowe.

Odtłuszczacz
Jedną z metod konserwacji osprzętu roweru jest stosowanie odtłuszczaczy do czyszczenia łańcucha, korby oraz amortyzatorów. Produkt Finish Line dostępny jest w sklepie PM Bike.

Odpowiedni olej czy smar rowerowy jest niewielkim kosztem, używa się go niewiele, dlatego opłaca się na niego zdecydować, bo robi to dużą różnicę w jakości. Podobnie warto postępować z linkami, przerzutkami, sterami, hamulcami, piastami czy suportami. Bardziej specjalistycznego preparatu wymaga także amortyzator, do smarowania którego należy używać odpowiedniego oleju z teflonem.

Można ułatwić sobie przyszłość i następne prace pielęgnacyjne za pomocą środków ochrony elementów. Produkty takie zwiększają odporność różnych części na zanieczyszczenia oraz na wodę, a tym samym zapobiegają rdzewieniu roweru. Niektóre środki rowerowe dodatkowo nadają różnym elementom wyjątkowy połysk.

Dostępne na rynku środki ochrony części stają się coraz bardziej popularne wśród rowerzystów. Każdy dbający o niezawodność swojego sprzętu powinien głębiej zapoznać się z tym tematem. Regularna i właściwa konserwacja wpływa na długość użytkowania i jakość jeżdżenia, a koszt specjalistycznych środków konserwujących jest naprawdę niski. Produkty przeznaczone do pielęgnacji części rowerowych należy używać regularnie, aczkolwiek zużywają się one powoli, co sprawia, że wystarczają na długi czas.

Udostępnij

O autorze